Polskie domy i mieszkania będą ogrzewane zupełnie inaczej. Będzie nas to kosztowało

2024-11-06

thumbnail

Autor: Maciej Badowski

Polski sektor ciepłownictwa czekają ogromne wyzwania. W przyszłości domy i mieszkania będziemy ogrzewać zupełnie inaczej.

Polski sektor ciepłownictwa systemowego (z którego korzystają mieszkańcy bloków i osiedli) stoi przed ogromnym wyzwaniem, związanym z realizacją unijnych celów klimatycznych. Oparty jest głównie na ciepłowniach węglowych. Z drugiej strony jest bardzo sprawny – jeszcze 10 lat uchodził w Europie za wzorcowy.

W raporcie Polskiego Towarzystwa Energetyki Cieplnej „Wpływ regulacji UE na transformację sektora ciepłownictwa systemowego w Polsce ocena skutków i rekomendacje w zakresie regulacji krajowych” wskazano, że w procesie dekarbonizacji sektora ciepłowniczego kluczową rolę odegrają nowoczesne technologie. 

- Chodzi o możliwość wykorzystania źródeł gazowych, biomasowych, geotermalnych oraz wielkoskalowych pomp ciepła – zauważa Jan Mielcarek z Veolia Term. – Istotnym elementem transformacji będzie także rozwój magazynów ciepła oraz dalsze inwestycje w źródła kogeneracyjne zasilane zielonym wodorem i biometanem – dodaje.

– Sektor ciepłownictwa systemowego w Polsce jest w procesie transformacji, który zmierza do osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 roku. Realizacja unijnych celów klimatycznych i energetycznych (Europejski Zielony Ład i pakiet „Fit for 55”) stawia przed tym sektorem szereg wyzwań w zakresie dekarbonizacji i będzie wymagała od przedsiębiorstw energetycznych ścisłej współpracy zarówno z samorządami lokalnymi, jak i odbiorcami końcowymi ciepła. Wierzę, że tylko pełne zaangażowanie w transformację wszystkich uczestników rynku umożliwi osiągnięcie zakładanych celów dekarbonizacyjnych w perspektywie czasowej wymaganej przez unijnego ustawodawcę – zaznacza Dariusz Marzec, prezes Polskiego Towarzystwa Energetyki Cieplnej i szef PGE, największej w Polsce firmy energetycznej.

Nakłady inwestycyjne na pełną dekarbonizację sektora mogą wynieść od 299 do 466 mld zł do 2050 roku, w zależności od scenariusza rozwoju branży. 

Inwestycje te obejmują modernizację zarówno infrastruktury przesyłowej, jak i odbiorczej.