Mamy darmową wodę, z której rzadko korzystamy. A sposoby na zysk są całkiem proste
2024-11-06
Autor: Katarzyna Laszczak
Deszczówka to darmowa woda, która dosłownie spada z nieba. Ponieważ zdarzają się coraz dłuższe okresy bezdeszczowe, warto zbierać ją do późniejszego wykorzystania. Sposobów na gromadzenie i wykorzystanie deszczówki jest sporo, od najprostszych i najtańszych, do bardziej zaawansowanych.
- Deszczówkę warto gromadzić, żeby ją wykorzystać w okresach, gdy brakuje deszczu. Poprawia to retencję wody, ale także pozwala obniżyć rachunki
- Do gromadzenia deszczówki wystarczy prosty, naziemny pojemnik. Ale większą wydajność zapewni podłączenie go do rury spustowej, którą woda spływa z dachu. Przyda się też kilka dodatkowych akcesoriów
- Deszczówkę z takich zbiorników wykorzystuje się przede wszystkim w ogrodzie, ale ma więcej zastosowań niż tylko nawadnianie roślin
- Efektywne wykorzystanie wody deszczowej także w domu zapewni zbiornik podziemny wraz z odpowiednią instalacją. Deszczówka nie nadaje się do celów spożywczych, ale można ją wykorzystać m.in. do sprzątania i spłukiwania toalet
Zbieranie deszczówki służy środowisku i portfelowi
Zmiany klimatyczne powodują coraz większe anomalia pogodowe, które obserwujemy na co dzień. Okresy suszy przeplatają się z gwałtownymi ulewami, a wyschnięta ziemia nie jest w stanie wchłonąć deszczu. Do tego dochodzą coraz większe tereny, które uniemożliwiają retencję wody – pokryte nieprzepuszczalnymi nawierzchniami.
Gromadzenie wody deszczowej ma dwojakie znaczenie – z jednej strony zatrzymuje deszczówkę, która przez dłuższy czas może posłużyć na przykład do nawadniania ogrodu, z drugiej – zapewnia oszczędności, w postaci niższych rachunków za wodę. Bo deszczówkę można wykorzystać nie tylko do podlewania roślin.
Zbieranie deszczówki jest łatwe. Na początek wystarczy beczka
Najprostszy system gromadzenia deszczówki to zwykła beczka ustawiona pod rurą spustową, którą deszczówka spływa z dachu. Warto jednak zainwestować w kilka elementów. Podstawowym jest trwały i wytrzymały zbiornik. Są one dostępne w dużym wyborze, od klasycznych beczek, przez proste sześcienne zbiorniki, po takie, które wyglądają jak elementy dekoracyjne. Najczęściej są wykonane z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Mają różną pojemność – od 120 litrów do nawet 1000 litrów – to ekonomiczne, choć mało ozdobne pojemniki na wodę zwane mauzerami.
Pojemniki na deszczówkę najczęściej są wyposażone w kran, umożliwiający nalanie wody do wiadra lub konewki, albo podłączenie węża ogrodowego.
Zadbaj o jakość wody i wydajność zbierania deszczówki. Pomogą w tym akcesoria
Taki zbiornik naziemny należy podłączyć do rury spustowej, którą woda spływa z rynien. Do tego celu służą specjalne „łapacze deszczówki”. Najprostsze montuje się, wiercąc otwór w rurze spustowej, ale są także bardziej zaawansowane rozwiązania, np. łapacze deszczówki wyposażone w filtry, czy z rewizją przesuwną, które wmontowuje się w rurę spustową. Łapacze wody są tak skonstruowane, że nie grożą przelaniem zbiornika.
Poza tym nawet prosty system na deszczówkę ze zbiornikiem naziemnym warto wyposażyć w filtr siatkowy, umieszczany we wpuście, który zatrzyma największe zanieczyszczenia spływające z dachu (liście, gałązki), które mogłyby doprowadzić do zapchania systemu i zanieczyszczenia wody.
Zbiornik na deszczówkę powinien stać na stabilnym, najlepiej utwardzonym podłożu – po napełnieniu będzie ważył kilkaset kilogramów. Najlepiej też, by znalazł się w cieniu – to szczególnie ważne w przypadku zbiorników, które są duże i częściowo przezroczyste (jak mauzery), bo ograniczy rozwój glonów.
Deszczówka to najlepsza woda do podlewania ogrodu, ale przyda się też do innych celów
Woda z takich zbiorników najczęściej jest wykorzystywana do podlewania roślin. Jest ona znacznie korzystniejsza dla roślin niż woda kranowa. To przecież deszczówką rośliny są podlewane naturalnie. Taką wodę można po prostu nabrać do konewki, ale można też zastosować pompę, która umożliwi wygodne podlewanie, czy podłączyć do nawadniania automatycznego lub kropelkowego.
Wodą z nadziemnego zbiornika można:
- podlewać rośliny w ogrodzie i domu;
- myć taras, narzędzia ogrodnicze itp.;
- wykorzystać w ogrodowym prysznicu.
Deszczówkę można także wykorzystać do napełnienia basenu lub uzupełnienia wody w nim – w tym przypadku można pominąć zbiornik.
Podziemny zbiornik na deszczówkę może zasilić domową instalację
Zdecydowanie bardziej zaawansowany jest system gromadzenia wody deszczowej w zbiornikach podziemnych. Najczęściej mają one większą pojemność (do 5000 litrów), a woda do nich również spływa z rury spustowej. Wymagają jednak bardziej skomplikowanej instalacji, obejmującej m.in. filtry zapewniające skuteczne oczyszczenie wody oraz urządzeń pompowych, a także automatyki.
Zaletą takiego systemu jest to, że można go podłączyć do niektórych elementów instalacji wodnej w domu, co pozwala na znacznie szersze wykorzystanie deszczówki (domowa instalacja musi być odpowiednio przystosowana to tego, tak aby w czasie, gdy brakuje deszczówki, pobierała wodę wodociągową). Szacuje się, że pozwala to ograniczyć zużycie wody wodociągowej o 50%. Deszczówka oczywiście nie nadaje się do picia, ale można ją wykorzystać do różnych celów.
Do czego można wykorzystać deszczówkę w domu i jaką jakość ma taka woda?
Deszczówkę w domu można wykorzystać przede wszystkim do:
- spłukiwania toalet,
- sprzątania,
- prania.
Warto wiedzieć, że deszczówka to tak zwana miękka woda, o lekko kwaśnym odczynie. Nie zawiera związków wapnia, które osadzają tzw. kamień na różnych urządzeniach, ale też ograniczają działanie detergentów. Dlatego pranie, czy zmywanie różnych powierzchni deszczówką może być wydajniejsze niż przy użyciu kranówki. Badania (https://www.mdpi.com/2073-4441/12/1/252) przeprowadzone przez naukowców z Politechniki Białostockiej, Politechniki Wrocławskiej oraz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej potwierdziły, że deszczówka miała parametry odpowiednie do prania nawet po miesiącu jej przechowywania.
Woda deszczowa obecnie zawiera niewiele zanieczyszczeń atmosferycznych, choć uwzględnić specyfikę okolicy, w jakiej mieszkamy. Trzeba też wziąć pod uwagę rodzaj pokrycia dachu. Nie zbieraj wody z dachów z pokryciami bitumicznymi (papą, gontem bitumicznym) oraz azbestem (eternitem).