Francuski gigant nie zwalnia tempa. Tak inwestuje w bezpieczeństwo i klimat
2025-06-30

Międzynarodowy gigant w sektorze gospodarki wodno-ściekowej i odpadowej, stawia na rozwój w obszarze odpadów niebezpiecznych oraz walkę z tzw. wiecznymi zanieczyszczeniami. 25 czerwca 2025 roku Veolia ogłosiła szereg strategicznych decyzji, które mają umocnić jej pozycję na europejskim rynku i przyczynić się do redukcji milionów ton emisji CO2. Odwiedziliśmy zakład firmy w Courrières we Francji, gdzie zaprezentowano nowe technologie i ambitne plany inwestycyjne.
Wizyta w Courrières – jak przetwarzane są odpady niebezpieczne
Na zaproszenie Veolii mieliśmy okazję odwiedzić zakład utylizacji odpadów niebezpiecznych w Courrières, w regionie Pas-de-Calais na północy Francji. To właśnie tam koncern przetwarza odpady przemysłowe o charakterze niebezpiecznym – od zużytych rozpuszczalników i wód poprodukcyjnych, przez baterie i oleje, po pyły i gleby skażone metalami ciężkimi czy słynne chemikalia PFAS, zwane „wiecznymi zanieczyszczeniami”. Instalacja w Courrières działa w oparciu o wysokotemperaturowe piece do spalania odpadów oraz specjalistyczne linie odzysku surowców.
Proces neutralizacji odpadów jest wieloetapowy. Materiały trafiające do zakładu są najpierw poddawane analizom laboratoryjnym, po czym kieruje się je do odpowiednich linii przetwarzania. Najbardziej toksyczne i wymagające frakcje są spalane w piecach o temperaturze przekraczającej 1100°C – w takich warunkach nawet niebezpieczne związki ulegają rozpadowi na neutralne substancje. Gazy spalinowe oczyszczane są w kilkustopniowym systemie filtrów i skruberów, usuwającym metale ciężkie, dioksyny i inne szkodliwe składniki, zanim trafią do atmosfery. Z kolei pozostałości stałe (popioły i żużel) poddaje się stabilizacji i zeskładowuje w kontrolowanych warunkach lub poddaje odzyskowi surowcowemu, jeśli zawierają cenne materiały.
W skali roku zakład unieszkodliwia ok. 140 tys. ton niebezpiecznych odpadów, zapewniając bezpieczne przetworzenie substancji toksycznych, łatwopalnych czy żrących, które stanowiłyby ogromne zagrożenie dla środowiska i zdrowia, gdyby trafiły do zwykłych składowisk. To jeden z kluczowych zakładów Veolii w Europie, stawiający czoła coraz bardziej złożonym odpadom przemysłowym.
– Przetwarzanie odpadów niebezpiecznych staje się strategicznym wąskim gardłem dla wielu sektorów przemysłu, zwłaszcza tych, które przechodzą transformację lub przenoszą produkcję. To również kluczowa kwestia dla zdrowia ludzi i bezpieczeństwa środowiskowego – podkreśla Estelle Brachlianoff, CEO i dyrektor generalna Veolii.
Podczas prezentacji dla prasy na terenie zakładu w Courrières kierownictwo firmy zwracało uwagę, że zapotrzebowanie na usługi neutralizacji toksycznych odpadów szybko rośnie, m.in. wskutek zaostrzania norm prawnych dotyczących „wiecznych” substancji typu PFAS.




Drop – technologia, która zmienia zasady gry
PFAS (substancje per- i polifluoroalkilowe) to wysoce trwałe związki chemiczne stosowane m.in. w pianach gaśniczych i powłokach nieprzywieralnych, które praktycznie nie ulegają biodegradacji. Veolia opracowała opatentowaną technologię Drop, która umożliwia zniszczenie nawet 99,9999% wybranych PFAS – zarówno polimerowych, jak i niepolimerowych, takich jak PFOA, PFOS czy PFHxS – w temperaturze powyżej 900°C. Technologia ta, dzięki zastosowaniu specjalnych katalizatorów podczas obróbki termicznej, przyspiesza degradację PFAS, eliminując powstałe w trakcie spalania gazy kwaśne i przekształcając je w nieszkodliwe substancje mineralne. Drop znacząco ogranicza też korozję i osadzanie się zanieczyszczeń w instalacjach, zwiększając ich trwałość i niezawodność.
Veolia wdraża tę technologię na 20 liniach do spalania odpadów niebezpiecznych w całej Europie – w tym we Francji, Niemczech, Hiszpanii, Polsce, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i na Węgrzech. Technologia Drop jest częścią szerszej oferty BeyondPFAS, wprowadzonej w 2024 roku. Jej skuteczność została potwierdzona m.in. w badaniach zgodnych ze standardami amerykańskiej agencji EPA (OTM-45 i OTM-50), służącymi do pomiaru emisji PFAS w gazach wylotowych.
Globalna ofensywa inwestycyjna Veolii
Veolia potwierdziła, że zamierza dynamicznie rozbudować sieć swoich zakładów unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych. W perspektywie najbliższych kilku lat powstanie co najmniej 5 nowych dużych instalacji tego typu na świecie – w USA, Europie, na Bliskim Wschodzie i w Azji – zapewniających łącznie dodatkowe 285 tys. ton mocy przerobowych do 2027 r., a docelowo 430 tys. ton do 2030 r. Chodzi tu m.in. o budowę nowych spalarni wysokotemperaturowych oraz zakładów odzysku rozpuszczalników, wyspecjalizowanych w neutralizacji najtrudniejszych strumieni odpadowych.
Równolegle koncern dokonuje szeregu strategicznych przejęć firm z branży gospodarki odpadami niebezpiecznymi na kluczowych rynkach. Od początku 2025 r. Veolia sfinalizowała pięć takich przejęć o łącznej wartości ok. 300 mln euro, co natychmiast włączyło do jej globalnej struktury nowe instalacje o zdolności przeróbki ok. 100 tys. ton odpadów rocznie. Oto przykłady tych inwestycji:
- USA (Massachusetts i Kalifornia) – przejęcie firmy New England Disposal Technologies z zakładem utylizacji odpadów niebezpiecznych i medycznych w Massachusetts oraz spółki Ingenium w Kalifornii, obsługującej szeroki strumień odpadów chemicznych, biologicznych i radioaktywnych. Dzięki temu Veolia wzmocniła swoją pozycję na wschodnim i zachodnim wybrzeżu USA, w regionach o wysokich standardach ekologicznych.
- Japonia – zakup firmy Zeeklite Co., która zarządza jednym z największych prywatnych składowisk odpadów przemysłowych i skażonej gleby w Japonii (Yonezawa w prefekturze Yamagata). Ta akwizycja pozwala Veolii oferować kompleksowe usługi gospodarowania odpadami niebezpiecznymi na tamtejszym rynku.
- Brazylia – przejęcie firmy Alagoas Ambiental prowadzącej licencjonowane składowisko odpadów niebezpiecznych w stanie Alagoas (północno-wschodnia Brazylia), co znacząco zwiększa możliwości Veolii w zakresie bezpiecznego unieszkodliwiania odpadu w tym szybko rozwijającym się regionie przemysłowym.
Dzięki powyższym inwestycjom i planowanym projektom organicznego wzrostu, Veolia zakłada, że do 2030 r. jej przychody z globalnego segmentu odpadów niebezpiecznych wzrosną o około połowę (z 4,3 mld euro w 2024 r. do ponad 6 mld euro rocznie). Choć zdolności przerobowe firmy zwiększą się w tym okresie o ok. 6%, wysoki wzrost obrotów będzie możliwy dzięki skoncentrowaniu się na bardziej złożonych, wyspecjalizowanych usługach, które są wysoko marżowe (np. bezpieczne spalanie toksycznych odpadów przynosi znacznie wyższe marże niż podstawowe usługi komunalne). Kierownictwo Veolii wskazuje, że taki kierunek jest w pełni zgodny z nową strategią „GreenUp” koncernu, zakładającą dynamiczny rozwój usług dla gospodarki o obiegu zamkniętym i ochrony zasobów.
– Poprzez inwestycje organiczne i akwizycje wzmacniamy naszą pozycję, by pozostać krok przed rynkiem. Nasza globalna obecność, połączenie kompetencji, innowacyjnych technologii i zdolności do szybkiego skalowania pozwala nam dostarczać szyte na miarę, wysoko wartościowe usługi i przyspieszać wdrażanie innowacyjnych rozwiązań – dodaje dyrektor generalna Veolii, Estelle Brachlianoff.
Zielone ambicje: redukcja emisji CO2 i gospodarka cyrkularna
Rozbudowa globalnej infrastruktury do unieszkodliwiania niebezpiecznych odpadów wpisuje się w szersze cele Veolii dotyczące transformacji ekologicznej. Firma podkreśla, że działa jednocześnie na polu dekarbonizacji, despolucji (łagodzenia zanieczyszczeń) oraz regeneracji zasobów naturalnych. W praktyce oznacza to m.in. inwestowanie w innowacyjne technologie, które pozwalają przekształcać odpady w surowce wtórne lub energię. Przykładowo, Veolia rozwija tzw. EcoParque – instalacje na składowiskach odpadów komunalnych, gdzie wychwytuje się biogaz (metan) i przetwarza go na zieloną energię elektryczną. Takie projekty zmniejszają emisje gazów cieplarnianych i wpisują się w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym, w której jak najwięcej zasobów krąży ponownie w gospodarce, zamiast trafić na wysypiska.
Veolia podkreśla, że swoimi działaniami pomaga innym podmiotom redukować ich ślad węglowy. Według Liny Del Castillo, dyrektor marketingu i zrównoważonego rozwoju Veolii w Brazylii, globalnie firma zamierza do 2027 roku przyczynić się do uniknięcia emisji nawet 18 milionów ton CO2 wśród swoich klientów i partnerów (tzw. emisje „zakresu 4” – czyli ilość CO2, której emisji Veolia pomaga zapobiec u swoich kontrahentów). Obecnie poziom tych unikniętych emisji sięga już 14 mln ton rocznie, a Veolia planuje osiągnąć neutralność klimatyczną w swoim biznesie do 2050 r. Osiągnięciu tych celów mają służyć m.in. projekty czystej energii, rozwój recyklingu i wspomniane technologie usuwania „wiecznych zanieczyszczeń” (PFAS) z obiegu gospodarczego.
Koncepcja gospodarki cyrkularnej (obiegu zamkniętego) przenika wszystkie działania Veolii. Firma dąży do tego, by jak najwięcej odpadowych materiałów otrzymało „drugie życie” jako pełnowartościowe surowce lub energia. Przedstawiciele Veolii przekonują, że takie zrównoważone podejście nie tylko chroni środowisko, ale też przynosi wymierne korzyści ekonomiczne i buduje przewagę konkurencyjną na przyszłość.
Veolia w Polsce – 3 miliony odbiorców i kluczowa infrastruktura
Veolia jest obecna również w Polsce, gdzie od ponad 25 lat świadczy usługi dla przemysłu i miast w trzech sektorach: energii, wodno-ściekowym i gospodarce odpadami. Grupa Veolia w naszym kraju obsługuje ok. 3 mln odbiorców ciepła systemowego oraz prowadzi działalność w dziedzinie sprzedaży energii i usług wodociągowych. Firma zatrudnia nad Wisłą ok. 4600 pracowników i zarządza infrastrukturą krytyczną w ponad 120 miejscowościach, w tym sieciami ciepłowniczymi w 58 miastach.
Polski oddział Veolii aktywnie inwestuje w modernizację i dekarbonizację systemów ciepłowniczych – przykładowo w Warszawie i Łodzi spółka realizuje projekty stopniowego odchodzenia od węgla i zastępowania go paliwami niskoemisyjnymi oraz odnawialnymi źródłami energii. Nasz kraj jest też ważnym ogniwem w europejskiej sieci Veolii do spraw odpadów niebezpiecznych – Polska należy do grona zaledwie kilku państw Europy, w których Veolia eksploatuje własne linie do termicznego przetwarzania odpadów niebezpiecznych. Dzięki tym inicjatywom Veolia podkreśla swoją rolę jako partnera w ekologicznej transformacji – zarówno na poziomie globalnym, jak i lokalnym, zapewniając bezpieczeństwo energetyczne oraz ochronę środowiska w miastach i przemyśle.
Na świecie Veolia co roku zapewnia dostęp do wody pitnej ponad 110 milionom ludzi i przetwarza ok. 65 milionów ton odpadów, generując przychody sięgające ponad 44 mld euro rocznie. Czyni to ją jednym z największych przedsiębiorstw branży środowiskowej na świecie.





