Magazynowanie energii to klucz. Potrzebna interwencja państwa
2025-03-17

Energetyka rozproszona to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście globalnych zmian klimatycznych i rosnących potrzeb energetycznych. W Polsce jednak, jak wskazuje Jacek Rusiecki z Neo Energy Group, istnieją liczne wyzwania związane z centralistycznym systemem elektroenergetycznym, który odziedziczyliśmy po czasach PRL-u. Jego zdaniem, Polska powinna postawić na magazynowanie energii, pomimo że obecnie jest to kosztowne rozwiązanie. Tutaj widzi rolę państwa.
Centralistyczny system a energetyka rozproszona
Energetyka rozproszona charakteryzuje się bliskością do odbiorcy, co teoretycznie powinno sprzyjać efektywności energetycznej. Jednak, jak zauważa Jacek Rusiecki, energetykę rozproszoną charakteryzuje to, że jest ona bliżej odbiorcy.
– Jednak nasz system elektroenergetyczny niestety temu nie sprzyja, jest zupełnie inaczej – zauważa.
Obecny system oparty jest na dużych jednostkach energetycznych, co ma swoje korzenie w przeszłości. Choć centralizacja może mieć zalety w kontekście przesyłu na długie odległości, niesie ze sobą również znaczące koszty.
– Zbudowany jest centralistyczny system, oparty o wielkie jednostki energetyczne, trochę odziedziczony z PRL-u – wyjaśnia.
Jak zauważa, linie elektroenergetyczne w Polsce są przestarzałe, co prowadzi do dużych strat energetycznych. Dodatkowo, centralistyczny system jest podatny na zagrożenia zewnętrzne.
– Patrząc na to, co się dzieje za naszą wschodnią granicą, to widać, że tego typu system elektroenergetyczny bardzo łatwo unicestwić, w związku z tym on jest również ze strony bezpieczeństwa kraju, niezbyt szczęśliwie skonstruowany – tłumaczy.
W kontekście wojny na Ukrainie, pytanie o wpływ na polskie podejście do bezpieczeństwa energetycznego pozostaje otwarte, ponieważ, jak zauważa, nie widać, żeby nastąpiły jakieś zmiany w postrzeganiu systemu elektroenergetycznego w Polsce.
Zielony Ład kontra energetyka konwencjonalna
W Polsce toczy się debata między zwolennikami energetyki konwencjonalnej a promotorami Zielonego Ładu. Oba podejścia mają swoje wady i zalety, ale jak zauważa Rusiecki, żadne z nich nie jest idealnym rozwiązaniem.
– Dzisiaj punktem odniesienia jest to, że mamy z jednej strony obrońców energetyki konwencjonalnej, węglowej, a z drugiej strony bardzo radykalny podejście, które określane jest Zielonym Ładem – mówi.
Jednak jeśli chodzi o szybkie rozwinięcie możliwości energetycznych w Polsce, Rusiecki wskazuje na odnawialne źródła energii.
– Jak patrzymy na to, co można najszybciej wybudować w Polsce, jeżeli chodzi o możliwości energetyczne w dużych wolumenach, to jedynie są to elektrownie wiatrowe i fotowoltaika, żaden biogaz, żadna biomasa, czy elektrownie wodne – wymienia.
W przypadku budowy elektrowni atomowych Rusiecki pozostaje umiarkowanym optymistą.
– Budowa elektrowni atomowych to perspektywa długoterminowa. Uważam, że upłynie 25 lat, zanim cokolwiek w tym zakresie zostanie wybudowane – zaznacza.
Wyzwania związane z elektrowniami węglowymi
Elektrownie węglowe w Polsce są przestarzałe i ich modernizacja jest kosztowna i nie zawsze opłacalna. Dodatkowo, problemem są emisje zanieczyszczeń, które trudno zniwelować.
– Tu nie chodzi tylko o CO2, ponieważ mówimy m.in. o tlenku azotu, czy siarczanach. To jest problem, a nie CO2 – podkreśla.
Jako alternatywę Rusiecki wskazuje elektrownie gazowe, choć podkreśla jednocześnie, że Polska nie jest potęgą gazową, co oznacza, że będziemy musieli kupować gaz, „który raz jest tańszy, raz jest droższy, co oznacza, że raz to się opłaca, raz się to nie opłaca”.
– Przejściowo być może ten system będzie w ten sposób być zbudowany, czyli będzie musiał stanowić miks elektrowni węglowych, gazowych i OZE – wskazuje.
Magazynowanie energii klucz do stabilizacji
Magazynowanie energii to przyszłość stabilizacji systemu elektroenergetycznego, nawet pomimo tego że obecnie jest to kosztowne rozwiązanie. Dlatego, zdaniem Rusieckiego, państwo powinno stworzyć zachęty finansowe, aby te technologie w Polsce mogły się rozwijać.
Podsumowując, przyszłość polskiej energetyki wymaga zrównoważonego podejścia, które uwzględnia zarówno odnawialne źródła energii, jak i konieczność modernizacji istniejących systemów. Innowacje w zakresie magazynowania energii mogą odegrać kluczową rolę w stabilizacji systemu elektroenergetycznego.
O Neo Energy Group
Neo Energy Group (NEG) jest deweloperem oraz operatorem odnawialnych źródeł energii aktywnym na rynku od 2004 roku. W skład Grupy wchodzą spółki realizujące inwestycje OZE: instalacje fotowoltaiczne, farmy wiatrowe, biogazownie, a także projekty magazynowania energii. Łączna moc wszystkich projektów w jej portfelu wynosi 4,8 GW. Grupa stanowi część holdingu Neo Investments.
NEG jest także właścicielem i operatorem co czwartej instalacji biogazu składowiskowego w Polsce, z których wytwarza się ponad 75 proc. energii elektrycznej produkowanej ze wszystkich instalacji tego typu w naszym kraju.
Autor: Maciej Badowski