Naturalne nawozy dla kwiatów doniczkowych. Poznaj domowe sposoby

2024-12-19

thumbnail

Chcesz, aby twoje rośliny doniczkowe rosły zdrowo i silnie? Zmagasz się z problemem szkodników? Zanim sięgniesz po chemiczne środki i nawozy, wypróbuj naturalne metody. Wiele powszechnie dostępnych produktów, a nawet odpadków, doskonale nadaje się do zasilania roślin i walki z insektami. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie domowe sposoby sprawdzą się w przypadku każdej rośliny. Podpowiadamy, jakie naturalne środki warto stosować, by wzmocnić rośliny w sposób bezpieczny i efektywny.

Naturalne nawozy dla kwiatów doniczkowych. Sięgnij po sprawdzone, domowe metody


Jeśli chcemy mieć piękne, silne i zdrowe rośliny doniczkowe, niekoniecznie musimy sięgać po preparaty chemiczne. Jest sporo produktów, które mamy w domu, świetnie nadających się do pielęgnacji roślin i zwalczania chorób oraz szkodników. Niektóre z nich wręcz wyrzucamy do kosza – a możemy wykorzystać z pożytkiem dla naszych kwiatów.

Naturalne nawozy dla kwiatów doniczkowych. Sięgnij po sprawdzone, domowe metody

Jeśli chcemy mieć piękne, silne i zdrowe rośliny doniczkowe, niekoniecznie musimy sięgać po preparaty chemiczne. Jest sporo produktów, które mamy w domu, świetnie nadających się do pielęgnacji roślin i zwalczania chorób oraz szkodników. Niektóre z nich wręcz wyrzucamy do kosza – a możemy wykorzystać z pożytkiem dla naszych kwiatów.

Domowe środki, które wzmocnią twoje rośliny. Pamiętaj o zasadach

Stosując domowe środki, trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach.

Z czego zrobić domowe nawozy i środki ochrony roślin?

Oto 7 produktów, które masz w domu, a które pomogą ci zadbać o kwiaty. Zobacz, co i do czego wykorzystać.

Drożdże piekarskie

Jeśli chcemy, żeby nasze rośliny rosły jak na drożdżach, warto zasilać je… drożdżami. Drożdże piekarskie zawierają wiele minerałów i witamin, które są potrzebne roślinom, a dodatkowo wspomagają m.in. rozwój korzeni i przyswajanie składników z gleby.

Najprościej przygotować nawóz z drożdży niefermentowanych – wystarczy rozdrobić kostkę świeżych drożdży (100 g) i zalać je 10 litrami wody. Po godzinie nawóz jest gotowy do użytku.

Taki nawóz można stosować do podlewania roślin doniczkowych (oraz ogrodowych) – nie częściej niż co 2 tygodnie

Fusy z kawy

Pożytecznym nawozem są także fusy z kawy. Zawierają one niewielkie ilości różnych pierwiastków potrzebnych roślinom (np. azot, potas, fosfor, magnez). Co ważne – mają też lekko kwaśny odczyn, a to, czy ziemia jest kwaśna, czy zasadowa, dla większości roślin jest bardzo ważne.

Fusy z kawy można stosować do roślin ogrodowych i doniczkowych, ale tylko takich, które lubią kwaśną ziemię. Z roślin domowych należą do nich m.in.: paprocie, skrzydłokwiaty, anturium, fiołki afrykańskie (sępolie), trzykrotki, azalie.

Fusy z kawy warto przemieszać z ziemią w doniczkach (lub ogrodzie). Można także przygotować odżywkę do podlewania roślin – łyżkę stołową fusów z kawy zalewa się 0,5 litrem wody. Taki płyn można stosować co tydzień-dwa.

Uwaga:
1. Fusów z kawy nie można stosować jako jedynego nawozu
2. Nie używa się ich do nawożenia sadzonek i rozsad (hamują kiełkowanie roślin)
3. Nie należy zasilać nimi roślin, które lubią zasadową ziemię.

Fusy z herbaty

Fusy z herbaty mają podobne właściwości co fusy z kawy. Posiadają jednak mniej kwaśny odczyn, dlatego nadają się do zasilania nie tylko roślin, które lubią lekko kwaśne podłoże, ale także – obojętne.

Fusy z herbaty odżywiają rośliny, a także poprawiają jakość ziemi (dostarczają próchnicy i pozwalają zachować wilgotność ziemi). Fusy z herbaty można wymieszać z ziemią lub wyciąg z nich stosować do podlewania roślin (wyciąg to nic innego, jak fusy zalane letnią wodą i pozostawione na kilkanaście godzin).

Fusy z herbaty można stosować do zasilania i podlewania większości roślin domowych. Szczególnie są polecane dla paproci.

Uwaga: dla roślin używajmy fusów z herbat naturalnych (zielonych, białych, czarnych). Unikajmy herbat aromatyzowanych i smakowych. Powinny one pochodzić z naparów niesłodzonych, bez mleka itp. (to samo dotyczy fusów z kawy).

Skorupki jajek

Ze skorupek jajek można przygotować doskonały nawóz. Wystarczy je wysuszyć i mocno rozdrobnić, najlepiej prawie na proszek. Możemy go dosypać do podłoża dla roślin albo przygotować nawóz w płynie – skorupki należy zalać gorącą wodą i zostawić na kilka dni. Płynem podlewamy rośliny co około 2 tygodnie.

Trzeba jednak wiedzieć, że skorupki jaj zawierają sporą ilość wapnia. Dlatego stosuje się je wyłącznie do zasilania roślin, które lubią ziemię o zasadowym lub obojętnym odczynie. Wśród roślin doniczkowych są to np. sansewierie, kliwie, grubosze, palmy, zielistki, a także lawenda, oleander i bugenwille.

Skórki z bananów

Rośliny wzmocni także nawóz zrobiony ze… skórek bananów. Dostarczy on przede wszystkim potasu i fosforu, ważnych szczególnie dla roślin kwitnących (ale nie tylko).

Dla roślin domowych możemy przygotować nawóz na dwa sposoby:
1. Skórkę z banana zalewamy 1 litrem wody i odstawiamy na ok. dobę w ciemne miejsce. Płyn należy rozcieńczyć wodą w proporcji 1:1 i stosować do podlewania roślin.
2. Skórkę czyścimy z miąższu i suszymy, a następnie mielimy na proszek. Dodaje się go do doniczki i miesza z górną warstwą ziemi (ok. 1 łyżeczka na 3 tygodnie). Można go także dodać do podłoża podczas sadzenia rośliny.

Skórki z bananów możemy stosować do różnych roślin doniczkowych. Ważne jest jednak, żeby były dokładnie umyte (banany często są pokryte różnymi substancjami chemicznymi).

Czosnek

Czosnek ma wiele pożytecznych właściwości. Zwalcza m.in. bakterie i chorobotwórcze grzyby, odstrasza insekty i szkodniki. Dlatego pomoże w ochronie roślin.

Z czosnku najlepiej zrobić wywar. Rozgniecione ząbki (25 g czyli ok. 5 ząbków) należy zalać 1 litrem wody i gotować na małym ogniu przez ok. 20 min. Po ostudzeniu można go użyć do:
- oprysków przeciw mszycom, przędziorkom i innym szkodnikom,
- oprysków przeciw chorobom grzybowym,
- podlewania roślin – odkazi podłoże, zapobiegnie powstawaniu pleśni i atakowi ziemiórek (owadów, których larwy żerują w ziemi, również w doniczkach).

Wywar można stosować co kilka-, kilkanaście dni. Niestety pewnym minusem jest jego zapach.

Cynamon

Ta aromatyczna przyprawa również pomoże nam w utrzymaniu roślin w dobrej kondycji. Oprysk z cynamonu pomoże zwalczyć choroby grzybowe roślin. 3-4 łyżeczki cynamonu zalewa się 1 litrem wody. Należy zostawić go na 12 godzin. Stosuje się go raz lub dwa razy w tygodniu.

Cynamon pomoże również pozbyć się pleśni, która czasem pojawia się na ziemi w doniczkach. Podłoże wystarczy oprószyć cynamonem i najlepiej lekko przemieszać (uważajmy na korzenie). Ważne jest przy tym, żeby wyeliminować przyczynę powstania pleśni (najczęściej to nadmierna wilgotność, brak przepływu powietrza).

Cynamon pomoże też na uszkodzenia mechaniczne – złamany pęd lub korzeń (np. podczas przesadzania) warto posypać cynamonem, co zapobiegnie zakażeniu i rozwojowi chorób w miejscu uszkodzenia. Cynamon wpływa też korzystnie na ukorzenianie się roślin.

Soda oczyszczona

Soda w przypadku kwiatów doniczkowych przyda się przede wszystkim do zwalczania szkodników. Pomoże się pozbyć m.in. mszyc, przędziorków, mączlików (tzw. „białych muszek”). Stosuje się ją jako oprysk.

A oto dwa równie dobre i łatwe do wykonania preparaty:
- płaską łyżeczkę sody rozpuścić w 1,5 l ciepłej wody; dodać kilka kropli płynu do naczyń lub 1/5 łyżeczki szarego mydła (potasowego);
- ¼ łyżeczki sody rozpuścić w 1 litrze wody i dodać ½ łyżeczki oleju jadalnego;
Zarówno płyn do naczyń, jak i olej sprawiają, że preparat lepiej utrzymuje się na liściach, a olej dodatkowo utrudnia oddychanie szkodnikom.

Szczyptę sody warto też dosypać do wazonu z kwiatami ciętymi. Soda odkazi wodę i sprawi, że będzie miękka, czyli lepiej przyswajalna przez rośliny. Dzięki temu będą dłużej świeże.

Uwaga: soda jest lekko żrąca. Nie stosujmy jej nierozcieńczonej bezpośrednio na rośliny, bo je zniszczymy. Przestrzegajmy też zalecanych dawek.

Katarzyna Laszczak